Mikroelementy i witaminy a płodność

Autor: Lek. med. Jan Karol Wolski

Mikroelementy i witaminy, które dostarczane są w pożywieniu mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu:

Chrom

Ułatwia transport glukozy do komórki mięśniowej, zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę i ryzyko cukrzycy typu 2, zmniejsza także ryzyko chorób układu krążenia.

Cynk

Uczestniczy w procesach metabolicznych białek, węglowodanów i tłuszczów. Jest niezbędny do produkcji testosteronu i insuliny. Chroni przed uszkodzeniami chromosomów. Wpływa korzystnie na spermatogenezę, przez co poprawia jakość nasienia.

Miedź

Jest podstawowym składnikiem jednego z głównych enzymów odpowiedzialnych za metabolizm wolnych rodników tlenowych. Jest niezbędna do produkcji hemoglobiny, kolagenu i neuroprzekaźników.

Selen

Wchodzi w skład jednego z głównych enzymów kontrolujących proces oksydacji w organizmie, decydującego o poziomie wolnych rodników tlenowych. Selenoproteiny stanowią ważny element w regulacji składu płynu nasiennego produkowanego przez gruczoł krokowy. W procesie spermatogenezy selen wpływa na ilość i jakość nasienia.

Witamina A

Umożliwia prawidłową proliferację i różnicowanie się nabłonków, co stanowi istotny element profilaktyki przeciwnowotworowej. Jest ważnym elementem (obok witamin E i C) w mechanizmie likwidacji wolnych rodników. Niedobór witaminy A powoduje obniżenie stężeń hormonów sterydowych, w tym hormonów płciowych.

Witaminy z grupy B

Uczestniczą w procesach energetycznych komórek, przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, korzystnie wpływają na ruchliwość plemników. Witamina B12 bierze istotny udział w syntezie DNA i RNA; witamina B6 wraz z B12 są odpowiedzialne za usuwanie z organizmu homocysteiny, cząsteczki o działaniu zbliżonym do wolnych rodników tlenowych, pełniącej ważną rolę w powstawaniu miażdżycy.

Witamina C

Jeden z głównych antyoksydantów, bierze udział w syntezie kolagenu, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwkrzepliwe.

Witamina D3

Ok. 80–100% witaminy D3 produkowane jest w skórze pod wpływem światła słonecznego, a tylko w niewielkim stopniu pochodzi ze źródeł pokarmowych. Ma zasadnicze znaczenie dla utrzymywania prawidłowej struktury i funkcji kośćca, ale także innych narządów m.in. mózgu. Obecność receptorów dla witaminy D3 stwierdzono także w komórkach jąder produkujących testosteron i plemnikach.

Witamina E

Główny czynnik likwidujący wolne rodniki tlenowe, zapobiega chorobom nowotworowym i degeneracyjnym, pełni rolę ochronną lipidów wchodzących w skład błon komórkowych oraz jest niezbędna dla prawidłowego działania hormonów płciowych.

Więcej porad o męskiej niepłodności

Wszystkie porady